Jakie wyróżniamy rodzaje, kolory i marki folii do oklejania samochodów

utworzone przez | cze 5, 2019

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele odmian folii, dlatego istotne jest wybranie właściwej, najlepszej dla aut i rodzaju oklejania.

Wybór właściwej folii to jedna z najważniejszych decyzji przed zmianą koloru auta. Od tego, jaką folię wybierzemy, zależy również cena wykonania usługi, która waha się przy całościowych realizacjach od 1000 zł do nawet 20.000 zł.

Trzy główne to:

  • folie monomeryczne,
  • folie polimerowe,
  • folie wylewane.

Oklejanie auta, a folie monomeryczne

Folie monomeryczne należą do najtańszych na rynku ale również do najmniej trwałych – do około 3 lat z przeznaczeniem tylko na płaskie powierzchnie, przy prostych realizacjach, gdzie trwałość jest mniej ważna, a sama folia nie jest poddawana formowaniu.

Folie monomeryczne znajdą zastosowanie:

  • w samochodach dostawczych typu kontener,
  • w reklamach krótkookresowych,
  • w grafice wektorowej.

Zmiana koloru aut, a folie polimerowe

Folie polimerowe są droższe od folii monomerycznych. Ten typ folii charakteryzuje się średniookresowym terminem przydatności – do 7 lat. Przeznaczone są na powierzchnie płaskie oraz lekko załamane, pofałdowane, obłe (maska , dach).

Czy warto wybierać „polimery” do oklejania aut osobowych? Wiele osób korzysta z wyboru tej folii ze względu na cenę (koszt ok. 2.000 zł – 3.000 zł) i okres przydatności. Niestety folie polimerowe ciężko jest zastosować na trudnych i głębokich przetłoczeniach, na powierzchniach trójwymiarowych i newralgicznych elementach nadwozia (szczegóły można znaleźć w karcie technicznej produktu).

Nie dyskwalifikuje to wyboru „polimerów” do auta – należy jedynie mieć na uwadze fakt, że idealne oklejenie jest możliwe na płaskich i lekko załamanych powierzchniach. W przypadku aut o zaawansowanej konstrukcji, bardzo ważna jest precyzja i doświadczenia aplikatora.

Oklejanie samochodu, a folie wylewne

Folie wylewane są foliami długookresowym, najdroższymi na rynku. Trwałość 6 – 12lat, grubość ok 50-100 mm, z przeznaczeniem na powierzchnie trójwymiarowe oraz trudne i głębokie przetłoczenia.

To folie stworzone do oklejania samochodów i innych pojazdów. Można je łatwo dopasować do formy podłoża. Zakres temperatur na które są odporne to od -50 do +110 st C. Folie wylewane stosować można na wszystkich powierzchniach, gdzie trwałość i efekt ma ogromne znaczenie. Pozwalają na pełne krycie oryginalnego koloru nadwozia, posiadają zwiększoną odporność na czynniki mechaniczne. Najczęściej stosowane w zmianie koloru nadwozia oraz pełnokolorowej grafice – reklama na samochodzie.

Na rynku dostępne są również folie do innych zastosowań. Są to: folie okienne, folie one way vision, folie odblaskowe, folie do przyciemniania szyb lub lamp, folie poliuretanowe- przeźroczyste, stosowane do zabezpieczenia powłoki lakierniczej pojazdu – ochrona lakieru.

Przed oklejaniem pojazdu zawsze pytaj o folię, trwałość, producenta. Tylko odpowiednio dobrana folia do pojazdu, doświadczony i precyzyjny aplikator, zapewnią 100% satysfakcję w postaci profesjonalnie oklejonego auta.